Sort by

Travis has logged 130 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead: Re-Animation

Night of the Living Dead: Re-Animation

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Them!

Them!

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howling VI: The Freaks

Howling VI: The Freaks

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Howling IV: The Original Nightmare

Howling IV: The Original Nightmare

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Howling III: The Marsupials

Howling III: The Marsupials

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
1408

1408

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Martin

Martin

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Quiet Ones

The Quiet Ones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Asylum

Asylum

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kit Carson

Kit Carson

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry