Sort by

chase has logged 447 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Doors

The Doors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry