Sort by

char has logged 62 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Pianist

The Pianist

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
The Firm

The Firm

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once

Once

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
The Imposter

The Imposter

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There's Something Wrong with Aunt Diane

There's Something Wrong with Aunt Diane

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
Read the review Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Howard

Howard

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Prince

The Prince

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Read the review Edit this entry  
01
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
31
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry