charlotte has logged 31 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★
Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry