Sort by

Charlie has logged 91 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Conviction

Conviction

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Endless Love

Endless Love

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
You Again

You Again

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Predators

Predators

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry