Sort by

Charlie has logged 276 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flubber

Flubber

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Comes a Bright Day

Comes a Bright Day

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wanted

Wanted

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life Just Is

Life Just Is

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deception

Deception

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Switch

The Switch

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Welcome to the Rileys

Welcome to the Rileys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry