Sort by

Charlie has logged 165 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Follow That Bird

Follow That Bird

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
The Buried Secret of M. Night Shyamalan

The Buried Secret of M. Night Shyamalan

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Village

The Village

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Judge

The Judge

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry