Sort by

charlie has logged 33 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry