Sort by

Charley has logged 104 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fall

Fall

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr Hublot

Mr Hublot

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ring

Ring

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cinematographer Style

Cinematographer Style

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
31
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry