Sort by

Professor has logged 163 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
21
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Byzantium

Byzantium

2012
×
★½
Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Edit this entry  
21
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Primer

Primer

2004
×
Edit this entry  
19
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
The Trans List

The Trans List

2016
×
Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
07
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★½
Edit this entry  
26
The Sting

The Sting

1973
×
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
Edit this entry  
24
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Candidate

The Candidate

1972
×
Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
19
Christine

Christine

2016
×
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
Edit this entry  
10
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★½
Edit this entry