Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kaamelott - The First Chapter

Kaamelott - The First Chapter

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Nelly and Monsieur Arnaud

Nelly and Monsieur Arnaud

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Le temps des amours

Le temps des amours

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Time of Secrets

The Time of Secrets

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★
Edit this entry  
19
The Beach

The Beach

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Perfect Victim

The Perfect Victim

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★½
Edit this entry  
03
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Smoking

Smoking

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mafia Inc.

Mafia Inc.

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les vieux chums

Les vieux chums

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Underground

Underground

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★
Edit this entry  
05
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
Edit this entry  
03
The Specials

The Specials

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Mother's Castle

My Mother's Castle

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Social Hygiene

Social Hygiene

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Mirror

The Mirror

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★★
Edit this entry