Sort by

Charisse 👸🏻 has logged 681 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dyesebel

Dyesebel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amphibian Man

Amphibian Man

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
My Dinner with Hervé

My Dinner with Hervé

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bride

The Bride

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Only Mine

Only Mine

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Chandni

Chandni

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tarzan the Ape Man

Tarzan the Ape Man

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Petals on the Wind

Petals on the Wind

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Gunday

Gunday

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Past Midnight

Past Midnight

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Beastly

Beastly

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grummy

Grummy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare Wakes

A Nightmare Wakes

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Cover-Up

Cover-Up

1991
×
★★
Read the review Edit this entry