• Dreams

    Dreams

    ★★★★★

    I am by no way an unbiased individual to rate this film. I have very vivid dreams, and I believe dreams are extremely important to not just the creative process - but processing life in general. In my later years, once I'm a quadrillionaire, I'd like to open a non-profit institute dedicated to helping people sleep well and have dreams if they happen to struggle with that. But anyways...

    Kurosawa making a film about his dreams as a forefront idea…

  • Grease 2

    Grease 2

    ★★★★

    The powerful story of how a British person learned to be cool.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★★

    tbr

  • Multiple Maniacs

    Multiple Maniacs

    ★★★★

    Waters and the Dreamland cast not quiet in the right groove, yet, but it’s hard to deny this being a real sledgehammer straight to the temples.

  • The Diane Linkletter Story

    The Diane Linkletter Story

    ★★

    I've seen some "films" made by my highschool peers who really wanted to be "filmakers" and they make those stupid little teenage "films" and those "films" are even better than this. I did like seeing the crew though. Love those guys. :)

  • Hill of Freedom

    Hill of Freedom

    ★★★★

    A beautiful movie about the moments between two people who really want to see each other, and will, but are currently stuck in a sad, confusing, and frustrating period of time where the two aren't joined yet. It's a very human experience, and a very human film.

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

    This would make a fantastic double-feature with Cure (1997). I'm a freakin' sucker for expresionist imagery, and this film has that and more!

  • Cure

    Cure

    ★★★★★

    What makes us human?

    Is it our ability to distinguish right from wrong? or is it love? the relationships we create? The monuments we build?

    Cure is a very simple movie. What you see is what you get. There is no wasted movement. There is no lie. There is no "gothca" moment. It creates a world in the first act, executes on the structure in the second act, and pays off in the third. The only exception to this simplicity…

  • Freaked

    Freaked

    ★★★

    Styrafoam cup!

  • Beanfilm

    Beanfilm

    ★★★★★

    I'm so sorry for spamming your streams with beans but I have to bean to live.

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    Beyond the Infinite Two Minutes

    ★★★

    I'm not too hot on this one. Certainly got more interesting/better as it went on. The seeing-both-sides-of-the-same-event thing really just isn't my cup of tea, but it was executed very well at least.

  • Cecil B. Demented

    Cecil B. Demented

    ★★★★

    I HAVE A VISION!!!

    John Water's ode to cinema happened to land right at the precipice at early 2000s edge, and never has time and space intersected at a more opportune place. Despite a lot of humor being (somehow) more on-the-nose than most Waters gags, the overwhelming energy this film has suggest such a ridiculously amazing vision that it's all easilly forgiven. In a way, the character's simplicity made them very easy to digest and get behind, but at the…