Sort by

chance. has logged 170 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry