• Shoot the Piano Player

    Shoot the Piano Player

    truffaut misogynist confirmed?? it’s almost painful to see these beautiful alluring women bending over backwards for this undeserving French Rat

  • A Rainy Day in New York

    A Rainy Day in New York

    ★★★

    blah blah he’s so pretentious No this film made me find my calling (to rewatch y tu mama tambien)

  • How to Be Single

    How to Be Single

    ★★★½

    i need dakota johnson in every film about navigating life when you're unsure of yourself she has such a soothing presence (i'm in love with her)

  • Ticket to Paradise

    Ticket to Paradise

    ★★

    okay unrealistic because in no world would parents be supportive of this… the julia roberts and george clooney bickering and chemistry did not rival sandra bullock and channing tatum which is what i expected 😭

  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline

    ½

    my mom and i spent the first half of this movie wondering whether ellis was intended to come off as a creep but then she APOLOGIZED TO HIM for turning down his stalker/harassment advances so i guess not and then it moved on to harrison ford's part which doesn't fit into the timeline whatsoever. even if they had casted a more charismatic/attractive male lead this would still be 0.5 stars

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★★½

    rachel was so good as lucy gray that i was leagues more affected by her character than i ever was by katniss. grateful for this film giving us the next white boy of the month mwah

  • The Firm

    The Firm

    ★★★★

    solid comfy suspense film that would probably be better if made by alan j pakula because the score for this made it too christmas-y but i loved!!

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ½

    IS THIS SUPPOSED TO BE FUNNY BFFR! i thought it was all satire but at one point i realized that this was truly what people were laughing and quoting so i'm actually appalled... never seen something so misogynist

  • Sanctuary

    Sanctuary

    ★★★★½

    ill be malewife to margaret qualley... on hands and knees she ate this up

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★½

    they will be screaming rachel sennott’s name for years to come! i’ve never been in such a reactive theatre, everyone was laughing so hard… just goes to show how much funnier women are than men

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★

    kinda Boring it isn’t as indie as it seems but i need to get through michael cera’s filmography ❤️

  • Watching the Detectives

    Watching the Detectives

    ★★★★½

    when i’m both: pretentious cinephile cillian and alt girl lucy liu so this film is literally made for me (her 2000s fashion in this needs to be studied it’s so inventive)