Sort by

felicia has logged 372 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry