Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
Read the review Edit this entry  
18
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wonka

Wonka

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Edit this entry  
14
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
11
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Salt

Salt

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry