• The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★

    stfu fred savage and enjoy the story

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★

    One and a half hours of Twitter humor.

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★½

    Kind of predictable, but I really enjoyed it. Loved the soundtrack.

  • Cruel Summer

    Cruel Summer

    only watched the two minutes of the video that was on youtube

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It wasn't a bad movie, but there were some parts that I didn't like.

    One scene that I really didn't like was the scene where that guy at the party and ranted about how everyone's legacy is finite and goes away eventually. It's a really common take that most people agree with. It's obviously impossible for everyone's legacy to be infinite and I don't think many people care.

    I didn't really like that subplot where the Mexican-American family moved into…

  • Training Day

    Training Day

    ★★★

    Why does Ethan Hawke feel the need to have terrible facial hair in every movie?

  • Long Toast

    Long Toast

    long toast

  • Nobody

    Nobody

    ★★★½

    I enjoyed this movie a lot. The direction and editing is excellent and was very reminiscent of Edgar Wright, and the comedy aspect was good.

    The action sequences are great. In the 2000s, we had the Bourne films, which popularized fast cuts and shaky cameras in action movies. But In the 2010s, we had movies and TV shows like Daredevil and John Wick, which had action scenes with a lot of long takes, and very few cuts. While these types…

  • The Falcon and the Winter Soldier

    The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

    Heart was in the right place, but the screenplay was subpar. Action scenes (especially the one in the final episode) were really good, though.

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★

    wtf it's so much worse than i remember

  • Superbad

    Superbad

    ★★★½

    One of the few good comedy movies on Netflix

  • Alien

    Alien

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Didn't really like the premise. The corporation forcing its workers to investigate aliens might sound like an anti-capitalist premise, but a corporation wouldn't have any reason to do this. If a corporation cares about money, they would want their cargo to be secure and their crew safe, so they can manage the ship. Looking into the radio message provides little benefit for the corporation. I know they said that these life forms might be useful to the weapons division, but the cost easily outweighs the chance at a possible benefit. Besides that, though, the movie was really good. I felt gripped throughout.