chaitunya has logged 104 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lorax

The Lorax

1972
×
Edit this entry  
02
The Joy of Stats

The Joy of Stats

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Breaking Vegas

Breaking Vegas

2004
×
Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruel Summer

Cruel Summer

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
Edit this entry  
12
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★
Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Una

Una

2016
×
½
Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry  
26
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry