Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
That's Harassment

That's Harassment

2018
×
Edit this entry  
23
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
23
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
23
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Plan B

Plan B

2021
×
Edit this entry  
17
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lorax

The Lorax

1972
×
Edit this entry  
02
The Joy of Stats

The Joy of Stats

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Breaking Vegas

Breaking Vegas

2004
×
Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruel Summer

Cruel Summer

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
Edit this entry  
12
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★
Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Una

Una

2016
×
½
Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry