Sort by

chairtax has logged 216 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
Edit this entry  
26
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Edit this entry  
10
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Insider

The Insider

1999
×
Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pompeii

Pompeii

2014
×
Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Happiness

Happiness

1998
×
Edit this entry  
23
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
19
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
15
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Edit this entry  
11
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry