Sort by

Mr. Cinema has logged 387 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Highway Rat

The Highway Rat

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Blended

Blended

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Chol Soo Lee

Free Chol Soo Lee

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
22
Athena

Athena

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★½
Edit this entry  
02
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry