Sort by

Chad has logged 280 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
King Richard

King Richard

2021
×
Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Jacquot

Jacquot

1991
×
Read the review Edit this entry  
28
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Head against the Wall

Head against the Wall

1959
×
Edit this entry  
26
Belfast

Belfast

2021
×
Edit this entry  
24
The Windmill Movie

The Windmill Movie

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
Edit this entry  
19
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Edit this entry  
17
Invitation to the Dance

Invitation to the Dance

1956
×
Read the review Edit this entry  
16
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
Edit this entry  
15
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Edit this entry  
14
Speedy

Speedy

1928
×
Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Kid from Spain

The Kid from Spain

1932
×
Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Cicada

Cicada

2020
×
Edit this entry  
04
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
Edit this entry  
31
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
29
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
Read the review Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
25
The Roof

The Roof

1956
×
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Touch

Touch

1997
×
Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
Edit this entry  
19
The Last Virgin in LA

The Last Virgin in LA

2016
×
Edit this entry  
19
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Ivy

Ivy

1947
×
Edit this entry  
13
In the Company of Men

In the Company of Men

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry