Sort by

Charlotte Compo has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Balanchine's Classroom

In Balanchine's Classroom

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Project X

Project X

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
He's All That

He's All That

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Vivo

Vivo

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry