Sort by

ch1oe has logged 122 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
Edit this entry  
09
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
06
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Joy

Joy

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alps

Alps

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry