Sort by

caroline has logged 116 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barnyard

Barnyard

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read other review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry