Sort by

Camden has logged 265 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Child’s Garden and the Serious Sea

A Child’s Garden and the Serious Sea

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hair High

Hair High

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What Have They Done to Your Daughters?

What Have They Done to Your Daughters?

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bone

Bone

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hole

The Hole

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
November

November

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Intruder

Intruder

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Walker

Walker

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry