Sort by

Camden has logged 52 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wretches Are Still Singing

The Wretches Are Still Singing

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Euridice BA 2037

Euridice BA 2037

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Nightmare

The Devil's Nightmare

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★½
Edit this entry  
16
Devil in Flesh

Devil in Flesh

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Virgin Among the Living Dead

A Virgin Among the Living Dead

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Culloden

Culloden

1964
×
★★★
Edit this entry  
11
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Final Space

Final Space

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wizards

Wizards

1977
×
★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry