Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★
Edit this entry  
30
The River

The River

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Forgotten Colours of Dreams

The Forgotten Colours of Dreams

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Can No Longer Hear the Guitar

I Can No Longer Hear the Guitar

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Garden

Star Garden

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Japón

Japón

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eugenie

Eugenie

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mako: The Jaws of Death

Mako: The Jaws of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry