Christopher has written 99 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★★

    Dad there's like whores here & stuff! Sweetheart how many times have I told you? Don't say and stuff, Just say dad there are whores here!, Well there's like a ton, A delightful 70's based action buddy comedy, From the master of the franchise Shane Black, Ryan Gosling's Holland March & Russel Crowe's Jackson Healy, Are just as good as the Lethal Weapon pairing of Gibson & Glover, The surreal Hannibal Buress bee cameo is absolutely wild, As good as Gosling & Crowe are…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    Sometimes to love someone, You got to be a stranger! , imagine dropping a film like Sicario in 2015, And then going on to make, One of the best sequels of all time in 2017, Well that's exactly what Denis Villeneuve did, With his impeccable Blade Runner 2049, When Villeneuve teams up with Roger Deakins, You know you're about to witness something special, I'm honestly blown away and his cinematography here, Some of his best ever work, It's great so…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★★

    I see you're no longer afraid of a woman's blood! A epic tale of revenge from acclaimed director Robert Eggers, A rampaging Alexander Skarsgard, Ripping the throat out of a villager, Whilst pillaging, And then later proceeding, To crush the skull of The Mountain from Game Of Thrones, By headbutting him to death during a game of Viking rugby/hurling, Fuck me did they really push that 15 rating, I'm genuinely shocked this wasn't a 18, Ethan Hawke really steals every…

  • Enemy of the State

    Enemy of the State

    ★★★★★

    Tony Scott's masterpiece was on 5Star, So you bet your ass I watched Enemy Of The State, I'd argue that Tony has a better filmography than his brother Ridley, Every film he dropped was a banger, Will Smith at the height of his mega fame, The likes of Lisa Bonet, Regina King, Jack Black, Gabriel Byrne, Neptosim babies Scott Caan & Jake Busey as scumbag agents, Jon Voight as the corrupt boss, What a cast, It was already a good film,…

  • Jujutsu Kaisen 0

    Jujutsu Kaisen 0

    ★★★★★

    Did she just say doh? After the death of his childhood friend, Yuta Okkatsu is enrolled at school, That trains students how to deal with curses, Through their specific quirks, Such students include a talking panda, And another student that communicates by quoting rice bowl ingredients, Japanese anime really is next level crazy isn't it? And I'm all for it, Despite having no clue about the Jujutsu Kaisen series, I absolutely adored this prequel film, Now I'm going to have…

  • The Phantom of the Open

    The Phantom of the Open

    ★★★★★

    Practice is the road to perfection! The surreal true story, Of plucky crane operator, Maurice Flitcroft who despite the snobbery of the golfing heirachy, Attempted to enter the British golfing open, And by doing so going on to shoot the worst recorded score in history, The pairing of Mark Rylance as Maurice & Sally Hawkins as his ever supportive wife Jean, Is a utter delight, Sally Hawkins again showing that she's one of the finest actresses this country has ever produced,…

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    I know it was you ,Fredo, You broke my heart, You broke my heart! Not content with with just making arguably the greatest film in cinematic history, Francis Ford Coppola's follow up to his 1972 mega in The Godfather Part 2, Was at the time of it's release, The only follow up film to earn a best picture Oscar, The film this time cuts back and forth between Michael Corleone's continuing rise to power, Following the death of his father,…

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★★

    Wazowski! where is it, You little one eyed cretin? Okay, first of all, it's creetin, If you're going to threaten me, do it properly, Second of all, you're nuts if you think kidnapping me is gonna help you cheat your way to the top!, Well Monsters Inc is a utterly charming animated film isn't it, With voice acting as good as Billy Crystal & John Goodman, You can see why this was the 2nd Pixar film to become a franchise after…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Fear is a tool, When that light hits the sky, It's not just a call, It's a warning! The caped crusader makes his long awaited return, To the big screen, After a decade away, And boy does he return with a vengeance, The Penguin being chased by Batman set piece, that happens here, Might just have overtaken the stock exchange chase, In The Dark Knight Rises, When he makes his long awaited return from the shadows, The roar of the…

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    Leave the gun, Take the cannoli! Imagine directing one of the greatest films of all time at 33 years old, That's exactly what Francis Ford Coppola did, With The Godfather, Arguably the pinnacle of book to film adaptations, Yes we all know Marlon Brando is excellent as Described Don Corleone, But to say he won the best actor in a lead role, Despite having less screen time than Al Pacino, Who for plays his son Michael, The whole ensemble cast…

  • Ali & Ava

    Ali & Ava

    ★★★★★

    What shall we have for tea? Pot Noodle! That's now 2 weeks in a row, Where I've seen a genuine brilliant British film on the big screen, 2 genuinely nice people, Finding solace & love with each other, Through their shared passion for music, Despite the prejudices they face, Both Claire Rushbrook & Adeel Akhtar bring great wathrm to proceedings, As the titular star crossed lovers, It's films like Ava & Ali, That make me realise why I love film so much, If it happens to be playing at your local, Be sure to check it out!

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★★

    You're asking me how a watch works, For now we'll just keep an eye on the time!, The war on drugs has never looked so good, Sicario really does have it all doesn't it, A excellent cast, featuring the likes of Josh Brolin, Emily Blunt, Benicio Del Toro, Daniel Kayuula, And other scene stealers like Jon Bernthal, Jeffrey Donavon & Victor Garner, God tier cinematography, From the master that is Roger Deakins, And may I add, I don't think there's many…