• Face/Off

    Face/Off

    ★★★★★

    No more drugs for that man! John Woo's Face/Off is absolutely bonkers, Not many actor's, Can match Cages 3 film run between 96 & 97, Of The Rock, Con Air & Face/Off, It's a ridiculously over the top action film, Which see Cage & Travolta , Steal each others face and life, Nicolas Cage his manic best, What's not to love, Also FFS, Can CCH Pounder, Be cast in a role that's doesn't involve law enforcement, That's at least 4/5 now & counting

  • Parker

    Parker

    ★★★

    How do you sleep at night? I don't drink coffee after 7! Parker is by no means original, We've seen this kind of film done many times before, But it is a decent crime thriller, I mean how often do you see a cow boy hat wearing Jason Statham, Teaming up with J-Lo, To take down his old associats, After being betrayed, By Michael Chilkis & Clifton Collins Jr? Exactly, Not that often

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What did you just take? Your boner pills, Good luck getting it up now! Like they did back in 2019, With their surprise hit Ready Or Not, Co director duo, Tyler Gillett & Matt Bettinelli - Olpin, Have done it again, With the 5th entry, In the Scream franchise, That now spans 4 decades, Huge props to Mikey Addison, Who's got a knack for playing physcotic characters, A excellent start to horror in 2022

  • Wild Bill

    Wild Bill

    ★★★★

    Double Kick-Ass is it? Wild Bill, Is a fine directorial debut, From actor/director Dexter Fletcher, Charlie Creed-Miles's ex con, Arrives back from a stretch inside, To find his kids abonded by their mum, Whilst trying to avoid falling back into a life of crime, More than just a set of funny eyebrows, Like he did in his villainous turn, In Kathryn Bigelow's Detroit, Shows that he can be a genuinely good actor, A greatl little British film, Full of familiar faces, Like Marc Warren, Sean Pertwee, Neil Maskell & Andy Serkis

  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter

    Abraham Lincoln: Vampire Hunter

    ★★★

    Thank you Henry, I suppose some Vampire's can be trusted! A film from the director of 2008's Wanted, Abrham Lincoln Vampire Hunter, Is just as wild as the title would suggest, Benjamin Walker & Anthony Mackie, Team up with, To take down Rufus Sewell's, Vampire leader Adam, Yep his name really is just Adam 😂, Just adding to the absolute madness, I mean there's a scene where a god damn horse, Gets hurled at Lincoln, Utterly bonkers, But boy was it an absolute riot

  • The Debt Collector

    The Debt Collector

    ★★★

    That's right mate, Like a fucking Kung-fu movie! The chemistry between, Both Scott Adkins & Louis Mandylor, Elevates what would've otherwise been a by the numbers, Straight to video action film, Both leads just riff off each other so well, With any Adkins film, You can except over the top fight scenes, And for the 50th time of asking, He delivers yet again, Once again showing why he's arguably Britain's finest action, The Debt Collector is a blast

  • Belfast

    Belfast

    ★★★★★

    Raquel Welch is a hell of an education for the boys! A star making turn, From Jude Hill, in this heartfelt film, About Kenneth Branagh's time growing up, During the troubles in Ireland during the 60's, A welcome return to form, After the Artemis Fowl misfire

  • Mute

    Mute

    ★★★

    Fuck me, He's weird! A Sci-fi film, set in the same universe, As director Duncan Jones first film, Moon, As seen by Sam Rockwell's cameo, Starring Alexander Skarsgard, As guy who can't speak Due to a speed boat accident as kid, And his strict Amish parents refusing, To allow the required surgery, That would allow him to speak, Searching for a lover who mysteriously disappears, It's a interesting premise, Paul Rudd playing against type, Sporting a moustache, That's up there with Sam Elliott's, As the head of a back street criminal surgery, The one character that keeps this from being a total disaster

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★★★

    I'm confused, What do you want? For people not to be assholes! A woman sick of shitty things happening in the world, Teams up with her social akward neighbor, played a ponytail sporting Elijah Wood, To track down and recover, Items that were stolen from her, By an array of colourful scumbags, As expected, Things soon spiral out of control, But Macon Blair's, I Don't Feel At Home In This World Anymore, Is a directorial full of genuinely dark humoured…

  • The 355

    The 355

    ★★★

    We're spy's asshole! Simon Kinberg & Jessica Chastain , Team up again for Kingberg's 2nd directorial feature, The 355, Which see a group of international spy's, Played Lupita Nyong'o, Diane Kruger & Penelope Cruz, Team up to stop a hard drive falling into the wrong hands, So expect ridiculous feats of strength, When women weighing 7 stone wet, Take out brick shithouses with absolute ease, Whilst it's no Atomic Blonde,And full of every cliche you could think off, It's 2 hours mindless action, Nice to see Jason Flemyng popping up in a film, For the 2nd time this week

  • Speed

    Speed

    ★★★★

    You're crazy! You're fucking crazy No! Poor people are crazy, I'm eccentric, Joe Morton, Dennis Hopper, Jeff Daniels, Sandra Bullock & Keanu Reeves, Star in Jan De Bont, Fun directorial debut Speed, With a scene stealing turn from Hopper, As the villain who's planted a bomb a bus, That will explode if it goes below 50mph, Here enters Keanu Reeves cop who jumps aboard the bus to hopefully save the day, The fantastic sound editing and preposterously fun action, Make a…

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★★★

    You speak so quickly, It's the Scouse! Philip Barantini serves up a delightful 5 star course, Filmed over the course of one frentic night, In a busy kitchen, Stephen Graham yet again showcasing why he's the best actor working in Britain today, It also help that the ensemble cast all bring their a game, Special shout-out to a certain scene that featured his wife Hannah Walters, It's a shame this won't get a wide release, A brilliant start to cinema in 2022