• Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★½

    Requiem for a Dee (Deerector's Cut)

    Very different from how I thought it would be tonally and stylistically. Kind of felt like a season of Breaking Bad in a good way. Wow

    Score was unique and memorable (just like Leto's hair). Something that stood out was the quick cuts and sounds every time they shot up, they were jarring and a lot at first but as you get used to them they kind of breeze by without even realizing... creating a holistic experience.

  • Don't Look In The Mirror

    Don't Look In The Mirror

    Scary in most aspects

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    Good but no RRR

    (Re-release with Directors' intro and bloopers)

    Also wtf the theater lights came on like 5 minutes early? Before the last segment of the movie even started

  • Climax

    Climax

    ok i wasn't gonna do it anyway, god...

    Neat interpretive dance movie, would recommend to anyone into musicals and that kind of thing. I'm not that into them but I know there's some moments here theater & Disney fans would love.

    Anyways the mid-movie credits to this was the hardest thing ever. It was cool recognizing names but I'm not sure there's much star appeal in the soundtrack when a lot of it is playing on a boombox in the other…

  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    ★★★

    [5th rewatch series w/ TJ]

    It's been over a year since I was super into this franchise, and even though I'm not as close to it now I still hold the original series and movie in high regard. On revisiting this, I really can't see any reason to watch it over the original. Unironically Soul VS Soulless. There's something about this that just feels like going through the motions and makes it really hard to get invested in. The rebuilds…

  • Paws of Fury: The Legend of Hank

    Paws of Fury: The Legend of Hank

    ★½

    Why do animated "comedies" have to be entirely meta and ironic

    Also this movie is mind reading. I literally thought about the main character giving me Luke Skywalker vibes and then bam a shoehorned Star Wars reference. And then I thought about the runtime and how this is less than half of RRR and then bam they mention the runtime in the movie. Both of these within a minute of me thinking about them.

    Still a good time!!! 🙁

    With Ricky 🙂

  • Bad Hamster

    Bad Hamster

    ★★★★★

    Greatest preroll of all time

  • DC League of Super-Pets

    DC League of Super-Pets

    ★½

    It's no Boss Baby: Family Business

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

    Not as much to say about this one except this really was 3 movies in one, literally so if I tried to get through the extended cut. Didn't really fly by as much as the first but I'm hoping the finale is epic !!!

    Also idk I wasn't super invested in the main quest with Aragorn etc for this one, even though it took up a bulk of the movie...

  • TAXI!

    TAXI!

    ★★★★★

    All casting requests can be sent to me privately and I will be responding to the highest biller

  • Nope

    Nope

    ★★★½

    Great to see that Travis the Chimp is still getting roles after the allegations.

    Neat until it turned into a kind of basic creature flick... Akira motorcycle shot was a jumpscare

    6-7

  • Fourth of July

    Fourth of July

    ★★★★

    Much more than I thought it would be. Makes up for it's technical issues with intimacy and humanity.

    7-8 might be highballing it but who knows?