Carter has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Half Brothers

Half Brothers

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry