Sort by

Collins has logged 322 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's My Party

It's My Party

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe

Joe

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kindred

The Kindred

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Benny Loves You

Benny Loves You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirit Halloween: The Movie

Spirit Halloween: The Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
City of Angels

City of Angels

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry