Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Days of Being Wild

  Days of Being Wild

  ★★★★

  Wong Kar Wai'nin ilk filmlerinden biri olduğundan bazı acemilikler mevcut. Fakat film yavaş yavaş Wai'nin kendi özgünlünlüğüne kavuşuyor.
  Bu evren genişmiş ve filmleri sırasını bilerek izlemek gerekiyormuş onu anladım.
  1-Days of Being Wild
  2- In the Mood for Love
  3-2046
  Çok bağlantıları yok ama olayları iyice kavrayabilmek için sıraya dikkat edilmesi gerekiyor. 2046'yı izlediğimde açıkçası çok bir şey anlamamıştım meğer days of being wild'daki bir sürü karakterin gelecekteki halleriymiş ve küçük detayları kaçırmamaya yarıyormuş en kısa zamanda 2046'yı tekrar izleyeceğim.…

 • Mysterious Skin

  Mysterious Skin

  ★★★★½

  Film boyunca sahneleri yutkunarak izledim. Hemen hemen aynı olayın iki çocuk açısından çok farklı algılanması enteresan geldi. Biri bu olayı sürdürürken diğeri bilinçaltını korumak için kafasında tamamen farklı bir kurgu kurmuş.
  Bu yaşlarda çocuklar ne olduğunu algılayamıyor hoşlandığını sanıyor belki de Neil gibi fakat büyüdükçe olayların sanıldığı kadar masum olmadığı görünüyor...
  Son sahnede ikisinin de ne kadar üzgün ve çaresiz olduğu gözlerinden belli. Ağlamamak için kendimi zor tuttum.
  Küçük yaşta bu tür tacize uğrayanlar varsa izlememesini öneririm eski günleri tetikleyebilir. Böyle bir şey yaşamamış olmama rağmen paramparça oldum.

Popular reviews

More
 • Irreversible

  Irreversible

  ★★★½

  Film hem güzeldi hem değildi anlayamadım. Malum sahnelerden birine gözümü kapatmadan dayanabildim ama uzun süreni midem kaldıramadı maalesef.
  En başından beri kamera dönüyor hafif rahatsızlık veriyor ama sonradan alışıyor insan. Tecavüz sahnesinde ilk defa kamera sabit duruyor sanki yönetmen gözümüzün içine sokarcasına o anı yaşatmak istiyor.
  Noe güzel bir noktaya imza atmış belki bu filmden sonra bir daha tecavüz izlemekten zevk alan sapık ruhlular olmaz.
  Son sahneler çok güzeldi keşke başlangıcı değil de sonu böyle olsaydı hikayenin, çok üzgünüm.

 • A Short Film About Love

  A Short Film About Love

  ★★★★½

  This review may contain spoilers. I can handle the truth.

  Basit bir konu olarak görünse de Kiéslowski o kadar güzel işlemiş ki hayran kalmamak elde değil.
  Başta röntgenleyen röntgenlenene dönüyor.
  Özellikle filmin sonunda kadının aynı teleskopla kendi evini izleyip yaşanmamış şeyleri hayal edip gülümsemesi çok iç burkuyor. Belki gerçek aşkı bulmaya çalışmaktan o kadar yorulmuş ve yalnızlaşmış ki sadece ihityaçlarını karşılamak değil kendini yaralı hissettiği zamanlarda yaslayacak bir omuz aramış.
  Tomek'e gelirsek bileklerini neden kesti? İçten içe kendinden o kadar utanıyor ve nefret ediyordu ki acısını başka yöne çekip içindeki…