• Cobra

    Cobra

    ★★★½

    Stallone fighting dudes in front of a neon Pepsi sign is what movies are all about.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★½

    “I am looking forward to the day my solitude ends. And I am home.” A near masterpiece.

  • Violent Night

    Violent Night

    ★★½

    Everything Harbour is doing is fun, and so is the action/violence. But the script stinks on ice, and the rest of the cast never matches Harbour’s commitment.

  • Babylon

    Babylon

    ★★★½

    That’s a whole lot of movie.

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★★

    Yes this was my first time watching this. Yes it was as great as everyone says.

  • White Noise

    White Noise

    ★★★★

    Was not expecting this to be so…Spielbergian?

  • Ravenous

    Ravenous

    ★★★★

    That soundtrack didn’t have to go so fucking hard

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

    Benicio del Toro owns this thing, fully committed to his disgusting, deranged character. Too weird to live and too rare to die.

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

    Taylor Swift was arrested for murder.

  • Terminator 2: Judgment Day

    Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

    “It's in your nature to destroy yourselves.”
    “Yeah. Major drag, huh?”

  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    This is why movies were invented.

  • Ricochet

    Ricochet

    ★★★★

    “I’m innocent and I’m perfectly sane.”