Sort by

nadxiée-lii has logged 210 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Sweet Home

Sweet Home

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Edit this entry  
26
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jesus Christ Vampire Hunter

Jesus Christ Vampire Hunter

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
42

42

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry