Sort by

CJ has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★½
Edit this entry  
17
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry