Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
American Animals

American Animals

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Guerra Civil

La Guerra Civil

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Norbit

Norbit

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry