Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Triple Dog

Triple Dog

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lady and the Dale

The Lady and the Dale

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Outsider

The Outsider

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★½
Read the review Edit this entry