Craig has logged 45 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gidget Goes Hawaiian

Gidget Goes Hawaiian

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All of Me

All of Me

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Willow

Willow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amen.

Amen.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dave

Dave

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Down in the Delta

Down in the Delta

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry