Cholo has logged 181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alexa, Xander and the Universe

Alexa, Xander and the Universe

2020
×
Edit this entry  
26
The Boy Foretold By the Stars

The Boy Foretold By the Stars

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paano Maging Babae?

Paano Maging Babae?

2020
×
Edit this entry  
25
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Sisters Before the Wedding

Four Sisters Before the Wedding

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in a Perfect World

Midnight in a Perfect World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
You Animal! The Nimfa Dimaano Story

You Animal! The Nimfa Dimaano Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Glimpses of the Culion Leper Colony and of Culion Life

Glimpses of the Culion Leper Colony and of Culion Life

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet-laced Dreams

Bullet-laced Dreams

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rogue

Rogue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alunsina

Alunsina

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mendiola Massacre

Mendiola Massacre

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marcos: A Malignant Spirit

Marcos: A Malignant Spirit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tootsies & The Fake

Tootsies & The Fake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry