Jay D has logged 31 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rock-a-Bye Bear

Rock-a-Bye Bear

1952
×
★★½
Edit this entry  
27
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
31

31

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kurosawa's Way

Kurosawa's Way

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Genre

Genre

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
La plage

La plage

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Desert

Desert

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Theatre Bizarre

The Theatre Bizarre

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cell

Cell

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Parents

Parents

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fear

Fear

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Warrant

Death Warrant

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry