Sort by

Jay D has logged 41 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Water, Water Every Hare

Water, Water Every Hare

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★½
Edit this entry  
24
The Monkey's Paw

The Monkey's Paw

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Move

Don't Move

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pit, the Pendulum and Hope

The Pit, the Pendulum and Hope

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blinky™

Blinky™

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daughters of Satan

Daughters of Satan

1972
×
★½
Edit this entry  
16
Circle

Circle

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Restaurant of Many Orders

The Restaurant of Many Orders

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beast with Five Fingers

The Beast with Five Fingers

1946
×
★★★
Edit this entry  
07
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suckablood

Suckablood

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Claymation Comedy of Horrors

Claymation Comedy of Horrors

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hypothermia

Hypothermia

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil and Daniel Mouse

The Devil and Daniel Mouse

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry