Sort by

Charlie has logged 642 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mrs. Henderson Presents

Mrs. Henderson Presents

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
54

54

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
The Boss Baby: Christmas Bonus

The Boss Baby: Christmas Bonus

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of Office

Out of Office

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Till

Till

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Next Exit

Next Exit

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Maurice

The Amazing Maurice

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Heat

High Heat

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Nocebo

Nocebo

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Detective Knight: Redemption

Detective Knight: Redemption

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Elephant Whisperers

The Elephant Whisperers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is Christmas

This Is Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Savage Salvation

Savage Salvation

2022
×
★½
Read the review Edit this entry