• Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★½

    Mean Girls 2004 = War and Peace
    Mean Girls 2024 = Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812

  • Listen to Me Marlon

    Listen to Me Marlon

    ★★★

    Bi erasure

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★½

    Tina Tolstoy

  • Killers of the Flower Moon
  • Shakespeare in Love

    Shakespeare in Love

    ★★★★★

    This movie good asfffff y'all don't even know!

  • Strange Days

    Strange Days

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "His ass is so tight, when he farts only dogs can hear it."

  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Men, acting like women. Men wanting to be with one another, men touching each other. Their stubbly chins rubbing up against one another. Touching each other. Manly hands touching swirls of chest hair. An occasional wiff of a rugged aftershave. Their low, baritone voices sighing, grunting. They hold one another in manly, masculine arms. Hold one another. Tight.

  • Embracing Love: A Cicada in Winter

    Embracing Love: A Cicada in Winter

    ★★★★

    The central couple is surprisingly strong. This is clearly telegraphed as a tragedy but I was still devastated by the ending, which means they did a great job with establishing the couple and why they're meant for each other.

    Like a yaoi Romeo and Juliet set in Japan's transition from the Edo era to the Meiji era. Fortunately you don't really need to know the history for this to work, just focus on the couple. Really glad I stumbled upon this.

  • Blush

    Blush

    ★★½

    Walmart Married Life

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★

    Kurosawa-san this did not need to be 3.5 hours be fr

  • Hotarubi no Mori e

    Hotarubi no Mori e

    ★★½

    It's just them walking around for 45 minutes?

  • Help Me, My Love

    Help Me, My Love

    ★★½

    Piero Piccioni delivers an achingly romantic score for the ages that almost tricks you into thinking this is a good movie.

    Almost.