Sort by

CaviII has logged 272 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pi

Pi

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Destino

Destino

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
½
Edit this entry  
19
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Snow Queen

The Snow Queen

1957
×
★★★
Edit this entry  
03
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Edit this entry  
01
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
Read the review Edit this entry  
01
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Hans Christian Andersen's The Little Mermaid

Hans Christian Andersen's The Little Mermaid

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
20
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry