Sort by

Caty has logged 46 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Empire State

Empire State

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry