Sort by

Caty has logged 224 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★
Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Serena

Serena

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Automata

Automata

2014
×
★★
Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Trash

Trash

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Is the Perfect Crime

Love Is the Perfect Crime

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cats Don't Have Vertigo

Cats Don't Have Vertigo

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Attila Marcel

Attila Marcel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Scapegoat

The Scapegoat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry