Sort by

cathy has logged 267 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Saved!

Saved!

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sleep Dealer

Sleep Dealer

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry